V FESTIWAL WESTERN- STARE ŻUKOWICE 2004


      Już po raz piąty w dniach 15-16 maja 2004 Stare Żukowice pod Tarnowem witały częstych od paru lat gości- jeźdźców w kapeluszach na malowniczych koniach osiodłanych w amerykańskie kulbaki. V Festiwal Western. Ośrodek WRTC Furioso organizujący corocznie na swoim terenie zawody w stylu western jest jednym ze znakomitszych centrów westernowych w Polsce. Od kilkunastu lat właściciel ośrodka Aleksander Jarmuła wraz z żoną Anną propagują z dużym powodzeniem ten styl na terenie naszego kraju, organizując zawody, kursy dla początkujących, kursy dla zaawansowanych zawodników i dla sędziów, szkoląc konie i propagując hodowlę ras westernowych- American Quarter Horse i American Point Horse, jednocześnie zrzeszają przy swojej stajni kilkudziesięciu jeźdźców stylu western ( Polskie Stowarzyszenie Western Riding).
W tym roku na doroczne święto, jakim jest na V Festiwal Western przyjechało kilkudziesięciu jeźdźców reprezentujących stajnie i kluby westernowe z całej Polski oraz Czech. I tak: przyjechali zawodnicy polscy z WRC Bronko, Malinowscy Team, Szinuk Ranch, PPKWR, Zygi Ranch , WRTC Furioso, kilku zawodników niezrzeszonych oraz znakomici jeźdźcy reiningowi z Czech reprezentujący znany w środowisku westernowym ośrodek Nova Amerika. Zawody odbyły się w konkurencjach Reining, Trail, Pole Bending, Barrel Race i Western Pleasure. Konkurencje sędziowało dwóch sędziów zaproszonych przez organizatora, znakomity i doświadczony sędzia czeski Jarda Doležán, oraz sędzia polski Mirosław Kustra.
     Najbardziej znaną konkurencją w stylu western, będącą obecnie konkurencją olimpijską, rozgrywaną w Starych Żukowicach jest Reining. Konkurencja polega na zaprezentowaniu ujeżdżenia konia w stylu western w galopie. Zawodnik musi wykonać określone schematem przejazdu figury, na które składają się: - sliding stop: zatrzymanie ślizgowe polegające na wyhamowaniu z galopu konia tak, aby zablokował tylnie nogi podstawiając je silnie pod kłodę, jednocześnie zachowując ruch i stałą kadencję ruchu przednich nóg. Ślizg podczas zatrzymania musi odbywać się po linii prostej, zadnie nogi nie mogą odrywać się od ziemi. - spiny: seria pełnych obrotów na zadzie wokół tylniej wewnętrznej nogi. Oprócz dokładności technicznej spinów oceniane są również takie cechy jak rytm, płynność, szybkość, precyzja i zaangażowanie konia. - roll back: polega na zmianie kierunku jazdy w galopie., na który składa się zatrzymanie konia z galopu, zwrot na zadzie o 180 stopni i płynne ruszenie galopem. - duże szybkie koła, małe wolne koła: figury te wykonywane są w galopie przy czym ocenie podlega technika wykonania, trudność wykonania ( szybkość) przejście z Szybkiego tempa do wolnego, lotne zmiany nogi, ustawienie konia i prowadzenie konia. - cofanie- musi być przeprowadzone w linii prostej z dużym zaangażowaniem konia w ustawieniu - ósemka- ocenia się poprawność galopu jak również lotną zmianę nogi.
Konkurencja Reining ma na celu zaprezentowanie możliwości sportowych konia westernowego na specjalnie przygotowanej arenie (odpowiednie podłoże)Koń musi być prowadzony lekko i nie zdradzać przejawów oporu. Wysoko ocenia się przejazdy płynne, precyzyjne, energiczne i wykonane przy pełnej kontroli nad koniem.. Zawodnicy wykonują figury według określonego wcześniej przez sędziego schematu.
        Trail- również rozgrywany w WRTC Furioso- jest konkurencją sprawnościową polegającą na zaprezentowaniu wierzchowca ujeżdżonego w stylu western podczas pokonywania określonych przeszkód na arenie, ustawionych według danego przez sędziego schematu. Przeszkody składają się z przeszkód obowiązkowych takich jak: otwarcie, przejście i zamknięcie bramki; przejazd ponad co najmniej czterema drągami ( może być przewidziany w stępie, kłusie lub galopie) i cofanie ( proste lub w ustawionej przeszkodzie np. pomiędzy beczkami w L itp. Oraz z przeszkód opcjonalnych np. Przejazd przez drewniany mostek, serpentyna w stępie i kłusie, sidepass nad drągami lub inna bezpieczna i możliwa do przejechania przeszkoda. Ustalony schemat musi zawierać 3 przeszkody obowiązkowe i co najmniej trzy przeszkody opcjonalne.
     Bardzo popularną konkurencją western, uniwersalną dla każdego, bez względu na wiek i nie wymagającą dużej sprawności fizycznej jest Western Pleasure- jak sama nazwa wskazuje- jazda dla przyjemności. Polega na zaprezentowaniu konia i jeżdżca w sylu western w trzech podstawowych chodach- stęp kłs, galop. Odpowiedniego konia do tej konkurencji muszą cechować płynne chody, naturalne ustawienie ciała i efektywny, swobodny wykrok we wszystkich chodach. Koń powinien nieść szyję i głowę w naturalny sposób, z potylicą na poziomie kłębu lub nieco powyżej. Najwyżej oceniane są konie o płynnych ruchach, zrównoważone i chętne do pracy.
     Ostatnie dwie konkurencje prezentowane podczas V Festiwalu Western w Starych Żukowicach to Barrel Race i Pole Bending. Obydwie konkurencje są konkurencjami szybkościowymi i polegają na jak najszybszym pokonaniu ustalonego toru przeszkód. Tor przeszkód do Barrel Race składa się z trzech beczek ustawionych w szczytach trójkąta równoramiennego odległościach 35 metrów, 35 metrów i 27,4 metra, do Pole Bending ustawia się 6 tyczek w odległościach 6,4 metra.
     Podczas zawodów jeźdźcy zaprezentowali bardzo zróżnicowany poziom w poszczególnych konkurencjach, jednak duże zainteresowanie i udział zawodników w zawodach świadczą o coraz większym zainteresowaniu polskich jeźdźców konkurencjami stylu western. Największą niespodzianką było wykazanie się polskich zawodników w konkurencji Reining, w której przecież musieli konkurować z doskonale przygotowanymi i o dużym doświadczeniu reiningowym zawodnikami czeskimi. Organizatorzy, oprócz samych zawodów przewidzieli również wiele atrakcji dla publiczności. Po przerwie obiadowej odbywał się znakomity pokaz amatorskiej grupy kaskaderskiej klubu Przedświt, której towarzyszyli początkujący kaskaderzy z WRTC Furioso.
          Na niedzielne popołudnie przeniesiono również z soboty
(ze względu na niesprzyjającą aurę) zawody w powożeniu. Pomimo niedogodności atmosferycznych sama atmosfera Festiwalu była znakomita. Mam nadzieję, że nadziejże przyszłym roku Stare Żukowice odwiedzi jeszcze więcej miłośników koni, jeździectwa i dobrej zabawy.


Anna Korfel

Zdjęcia: Marek Zając

Strona główna