1. Międzynarodowe Zawody Reiningowe w Polsce


Popularność reiningu w Europie stale rośnie. Niestety do tej pory Polska, znana ze swoich tradycji kawaleryjskich i hodowli wspaniałych koni arabskich, pozostawała na uboczu reiningowego świata. Nie znaczy to jednak, że w naszym kraju nie ma miłośników tej konkurencji. Zainteresowanie nią powoli wzrasta. Do poprawy sytuacji mogą niewątpliwie przyczynić się 1. Międzynarodowe Zawody Reiningowe, które zostaną rozegrane w trakcie tegorocznych targów Hippica Varsovia, w dniach 22-23 maja.
Wszystko zaczęło się w 2000 r., kiedy to Katarzyna Roleska sprowadziła do Polski pierwszego konia reiningowego – ogiera maści palomino Miles O Rima (po Jac O Rima od WH Jills Peppy). Miles, urodzony w Westernstar Training Center Helmuta Schulza, dosiadany jest przez Aleksandra Jarmułę. To właśnie ta dwójka rozpoczęła promocję reiningu w Polsce poprzez pokazy i szkolenia organizowane w trakcie zawodów i imprez końskich.

Jednym z najważniejszych czynników w rozwoju western ridingu w naszym kraju była możliwość zaprezentowania tego stylu jazdy licznej publiczności zbierającej się co roku na targach Hippica Varsovia. Ta trzydniowa impreza przyciąga każdego roku na Warszawskie Tory Wyścigów Konnych ponad 10 000 widzów. Organizator, Polish Prestige (spółka zajmująca się organizacją aukcji, zawodów, pokazów z udziałem koni; w latach 1996-2000 Polish Prestige zasłynęła jako organizator aukcji w Janowie Podlaskim) był głównym stronnikiem pokazów i zawodów westernowych na służewieckich targach.

Dwa lata temu, dzięki wysiłkom organizatorów i miłośników reiningu, na Hippice Varsovii 2002 rozegrano pierwsze w Polsce zawody reiningowe (najlepszy okazał się Aleksander Jarmuła na koniu Miles O Rima). Rok później reinerzy zainaugurowali na Hippice nową arenę – Marek Nortman dosiadający klaczy Miss Toly Honorace wygrał główną nagrodę w wysokości 1000 PLN.

Obecnie zawody westernowe stanowią jedną z głównych atrakcji dorocznych targów. Chcąc przyczynić się do dalszego rozwoju reiningu w Polsce, Polish Prestige i Polski Związek Jeździecki podjęły decyzję o zorganizowaniu w Polsce 1. Międzynarodowych Zawodów Reiningowych. Impreza ta z całą pewnością stanie się gwoździem programu Hippiki Varsovii 2004.

Na 1. Międzynarodowych Zawodach Reiningowych przewidziano rozegranie jednej klasy Open, z sumą nagród pieniężnych w wysokości 5000 PLN. Ze względu na dość specyficzny charakter zawodów (stanowiących część programu targów), liczba startujących zostanie ograniczona do 12 koni. Zawody zostaną rozegrane na odkrytej arenie o wymiarach 60 x 44 m. Przejazdy oceniać będzie doświadczony sędzia zagraniczny, posiadający uprawnienia NRHA, AQHA bądź FEI.

Organizatorzy oczekują, że w zawodach wezmą udział zawodnicy z kilku europejskich krajów. Stanowiłoby to wspaniałą promocję reiningu w Polsce. Jedno jest pewne: połączenie reiningu, pokazów i targów powinno przyciągnąć na Służewiec liczną widownię.

Michał Pec

Szczegółowe informacje:
Michał Pec, e-mail: mipe@poczta.wp.pl
Informacje nt. zawodów można znaleźć również na następujących serwisach zagranicznych:
www.e-reiner.com
www.euroreining.com www.dqha.de www.nrha.de www.czqha.cz

Strona główna