MAMY SĘDZIÓW !


W dniach 7-9 Marca 2003r. Ośrodek WRC Furioso w Starych Żukowicach koło Tarnowa, po raz pierwszy w Polsce, gościł kursantów i wykładowców kursu sędziowskiego konkurencji western. W program kursu włączono: omówienie przepisów ogólnych PZJ, regulaminy konkurencji: trail, western pleasure, western horsemanship, western riding, reining, barrel raceing i pole bending. Coraz lepiej rozwijający się styl western w naszym kraju, a co za tym idzie z każdym rokiem większa ilość zawodów, wymaga utworzenia i wyszkolenia prężnej grupy kadry, która byłaby w stanie prawidłowo zorganizować konkursy i ocenić poszczególne przejazdy. Świadczy o tym duże zainteresowanie kursem. Skorzystało z niego 30 uczestników z całej Polski.
W pierwszym dniu pani Maria Kwapniewska, sędzina PZJ I stopnia z 25-cio letnim doświadczeniem omówiła szczegółowo projekt przepisów ogólnych PZJ. W dobrze przygotowanym wykładzie przedstawiła dokładnie organizację zawodów od strony sędziowskiej, wymagane dokumenty jeźdźca i konia jak również sposoby egzekwowania regulaminów.
Szczególną uwagę zwróciła kursantom na bezpieczeństwo jeźdźca i konia, ale tez na potrzebę sportowego zachowania zainteresowanych zawodami. Podając wiele przykładów "z życia wziętych" przybliżyła słuchaczom, w sposób prosty i ciekawy, regulaminy. Ku przerażeniu wszystkich dzień zakończył się testem sprawdzającym naszą wiedzę wyniesioną z wykładów. Na szczęście klarowność wykładu i wielokrotne powtarzanie najważniejszych kwestii pozwoliło nam przyswoić ilość materiału wystarczającą do pozytywnego
zaliczenia testu. Następne dni zapowiadały się równie pracowicie.
Wykłady dotyczące konkurencji western prowadzili doświadczeni trenerzy i sędziowie z Czech. Organizatorzy zaprosili Klárę Šalkovą, właścicielkę jednej ze znakomitszych stajni westernowych w Czechach, wieloletnią trenerkę i zawodniczkę konkurencji reining, oraz państwa Miluše i Jaromira Tomčik. Pani Miluše, wielokrotnie sędziująca zawody czeskie z dużym znawstwem poprowadziła wykłady. Pan Jaromer, sędzia i oficjalny delegat techniczny w Czechach, wyjaśniał niuanse i problemy związane z samym rozłożeniem toru przeszkód, markerów i przygotowaniem areny. Omawianie poszczególnych regulaminów wzbogacono prezentacją sprzętu jeździeckiego z bogatych zbiorów Furioso i prezentacjami audio-video przejazdów z zawodów organizowanych w Czechach i w USA. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyły się filmy o konkurencjach reining i western horsemanship. Niektórzy kursanci jeszcze o godzinie 23 wieczorem oglądali i komentowali przejazdy. Bardzo pomocny w nauce był komentarz Małgosi Maciejewskiej-Czarnik jedynej polskiej sędziny konkurencji reining w strukturach FEI. W niedzielę mogliśmy wykazać się znajomością i spostrzegawczością podczas testów pisemnych i oceniania przejazdów. Większość osób podchodzących do egzaminów testy zaliczyła pozytywnie. Pani Miluše zaznaczyła jednak, ze jest to dopiero początek naszej drogi w nauce sędziowania i w zasadzie taki kurs uprawnia nas do rozpoczęcia praktyki na stanowisku ring stewart. Przyznaliśmy jej rację. Po obejrzeniu materiałów video i pierwszych próbach oceny zawodników przekonaliśmy się, że potrzeba wieloletniego doświadczenia, aby oceniać naprawdę obiektywnie i sprawiedliwie. Na koniec tego krótkiego sprawozdania z kursu chciałam jeszcze nadmienić o miłych akcentach. 8 marca Panowie pamiętali o Paniach i wszystkim kursowym białogłowom wręczyli przepiękne czerwone róże. Choć Święto ponoć nieaktualne, róże sprawiły dużą przyjemność kursantkom i dostojnie upiększały salę wykładową. We wręczaniu róż brylował sam Pan Jerzy Pokój z Karpacza. Miła atmosfera, zawsze czujna i na miejscu opieka gospodarzy Ani i Aleksandra Jarmułów, zaangażowanie wykładowców i samych kursantów sprawiły, że na pewno nieprędko zapomnę o tych trzech dniach kursu w Starych Żukowicach..


Ania Korfel


W związku z e-mailem od Pani Patrycji Mierzwińskiej, w którym komentuje ona zdanie cyt:".......Małgosi Maciejewskiej-Czarnik, jedynej polskiej sędziny konkurencji reining w strukturach FEI....." z mojego sprawozdania z kursu sędziowskiego, który odbył się 7-9 marca 2003 roku w Starych Żukowicach, chciałabym zamieścić sprostowanie. Rzeczywiście Małgorzata Maciejewska-Czarnik nie jest sędziną konkurencji reining w strukturach FEI. Po pozytywnym zaliczeniu kursu i zdaniu testów w Wiener Neustadt w maju zeszłego roku, w którym również uczestniczyła Pani Patrycja Mierzwińska, Pani Małgosia zostanie wpisana na listę Continental Judge NRHA w Europie po upływie dwóch lat członkostwa w NRHA (czyli w przyszłym roku), przynajmniej tak nas poinformowali organizatorzy spotkania wydelegowani przez FEI. Przepraszam Panią Patrycję Mierzwińską, jak również wszystkich czytelników za wyżej omówione przekłamanie.


Z poważaniem Anna KorfelStrona główna


WesternSport.pl - DTA Sp. z o.o. ul. Karmelkowa 29, 52 - 319 Wrocław
tel.: (071) 343 83 23, fax: (071) 342 71 71
mail: informatyka@dta.com.pl